Poradenství pro pozůstálé

Jste pozůstalý/pozůstalá a.....

Ocitli jste se v situaci, kdysi nevíte rady?

Nevíte, na koho se obrátit?

Potřebujete získat informace?

Cítíte se sami?

Máte pocit, že vám okolí nerozumí nebo nechcete zatěžovat ostatní?

Chtěli byste s někým sdílet to, co prožíváte?

Pak můžete využít individuální konzultaci v PORADNĚ PRO POZŮSTALÉ nebo společné sdílení na SVÉPOMOCNÉM SETKÁVÁNÍ POZŮSTALÝCH.


PORADNA PRO POZŮSTALÉ

Poradna pro pozůstalé je určena všem, kterým zemřel jejich blízký a potřebují pomoc, radu nebo sdílení. Je otevřena nejen pozůstalým klientů Mobilního hospice Ondrášek, ale i všem ostatním. Nabízíme čas a prostor si otevřeně promluvit o vašem zármutku, trápení, pocitech i starostech v těžké životní situaci, která vás potkala. Můžete sdílet jen to, co sami budete chtít.

Poradna pro pozůstalé je otevřena každý čtvrtek od 13,00 do 17,00 hodin, v Mobilním hospici Ondrášek, Gurťjevova 11, Ostrava - zábřeh. Z organizačních důvodů je vhodné se předem objednat na tel. čísle 725 409 412 nebo emailem poradce@mhondrasek.cz


SVÉPOMOCNÉ SETKÁNÍ POZŮSTALÝCH

Setkávání probíhá 1x do měsíce s výjimkou letních měsíců (červenec, srpen) a je určeno dospělým pozůstalým. Termíny setkání  jsou uvedeny níže. 

Jestliže si nejste jisti tím, co takové setkávání obnáší, můžete se to dozvědět z následujících otázek a odpovědí.

Co je svépomocná skupina?
Jedná se o setkávání lidí, které spojuje podobná zkušenost, zažívají podobné nebo stejné starosti, trápení, pocity. Setkávání organizuje a moderuje poradce pro pozůstalé, popřípadě se ho účastní externí spolupracovníci, nebo jiní hosté.

Co to je svépomocné setkávání pozůstalých?
Jedná se o aktivitu Mobilního hospice Ondrášek, jejímž cílem je umožnit setkávání lidem, kterým zemřel někdo blízký a stali se pozůstalými. Setkávání je určeno všem, kdo se chtějí zúčastnit a podělit o svou zkušenost s umíráním, s pocity, které zažívali bezprostředně po úmrtí, s pocity, které je provázejí od úmrtí blízké osoby. Jak se vyrovnávají se zármutkem, co pomáhá nebo naopak nepomáhá. Co se děje postupem času.

Kdo se takového setkání může zúčastnit?
Můžete se jej zúčastnit Vy sám/sama nebo s sebou vzít ostatní členy rodiny či přátele, kterých se dotýká ztráta Vašeho blízkého. Doporučujeme na setkávání nevodit děti, pokud si nevíte rady s jejich zármutkem, obraťte se prosím, do poradny k osobní konzultaci.

Je setkání zdarma, nebo se něco platí?
Setkávání bude probíhat zdarma, bude pro Vás připraveno malé pohoštění v podobě kávy, čaje apod. Pokud budete chtít, můžete přinést něco k ochutnání, např. pokud rádi pečete, vaříte a nemáte komu. Ale nemusíte!

Když přijdu jednou, budu muset pak chodit pořád?
Ne, můžete přijít klidně jen jednou. Záleží to jen na Vás. Můžete také přijít jednou a pak až za 3 měsíce, vždy se řiďte dle Vašich pocitů a potřeb.

Chtěl/chtěla bych se účastnit, ale nechci přede všemi vyprávět o svém životě.
Můžete se dostavit, i když nebudete chtít vyprávět. Můžete jen poslouchat a možná naleznete ve slovech druhých útěchu. Popřípadě inspiraci k promluvení. Vše, co se děje na setkání, je dobrovolné, nikdo Vás nebude nutit k něčemu, co nechcete, nebo je Vám nepříjemné.

Co mohu získat na takovém setkání?
Můžete získat prostor vypovídat se z Vašeho trápení a podělit se s ostatními, jak se s trápením vypořádáváte, co Vám pomáhá, či nepomáhá. Také si můžete vyslechnout osudy druhých a možná naleznete inspiraci v tom, jak jít dál. Možná získáte nové přátele, spřízněné duše. Vše záleží na tom, co si budete chtít odnést Vy sám/sama.

Mám si něco vzít s sebou?
Nemusíte s sebou nosit nic, ale pokud budete chtít, můžete si přinést fotky zemřelé/ zemřelého. Nebo cokoli jiného, oč byste se chtěl/a podělit s ostatními členy skupiny.

Co když se nebudu moci zúčastnit v daném termínu?
Setkávání bude probíhat každý měsíc, o datu, době a místu jeho konání se můžete kdykoli informovat na tel. 725 409 412 (v případě nedostupnosti na tel. 724 975 278, 603 566 336nebo dopisem, e-mailem.


TERMÍNY SETKÁNÍ SVÉPOMOCNÝCH SKUPIN PODZIM 2017

TERMÍNY SETKÁNÍ SVÉPOMOCNÉ SKUPINY PRO RODIČE (vždy v 16 hodin)
31.8.2017 - současně proběhne skupina dětí (sourozenců)
12.10.2017
23.11.2017 - s psycholožkou - Mgr. Martina Pastuchová
Neděle 10.12. - Zapalme svíčku zesnulým dětem - místo bude upřesněno

TERMÍNY SETKÁNÍ SVÉPOMOCNÉ SKUPINY PRO DOSPĚLÉ (vždy v 16 hodin)
21.9.2017
19.10.2017
30.11.2017


MÍSTO SETKÁNÍ SVÉPOMOCNÝCH SKUPIN - Mobilní hospic Ondrášek, Gurťjevova 11, Ostrava Zábřeh

Autobus č. 27, 31, 41, 48, 77, 96 – zastávka náměstí SNP

Tramvaj č. 2,6,7,15 – zastávka Zábřeh vodárna 

Pár slov na závěr…

Svépomocná setkávání vznikla, protože si uvědomujeme, jak těžké může být období po ztrátě blízkého člověka, a chceme být nápomocni i v této době. Domníváme se, že jeden z ideálních způsobů pomoci pozůstalým spočívá ve sdílení pocitů, které truchlení provázejí, s lidmi, kteří prošli stejnou životní zkušeností a bolestivě je zasáhla ztráta blízkého.
Mějte na paměti, že setkání bude takové, jaké si jej sami utvoříte, sociální pracovník je zde pouze v roli moderátora a je na účastnících jak se bude setkání odehrávat. Vy sám/sama si tedy můžete určit dění na setkání.


Moravskoslezský kraj je poskytovatelem dotace na sociální služby.Podpořeno z Projektu švýcarsko-české spolupráce

http://www.mzcr.cz