Poradna pro pozůstalé

Nabízíme čas a prostor si otevřeně promluvit o vašem zármutku, trápení, pocitech i starostech v těžké životní situaci, která vás potkala.

Poradna pro pozůstalé je otevřena všem, kterým zemřel jejich blízký a potřebují pomoc, radu nebo sdílení. Není určena jen pozůstalým klientům Mobilní hospice Ondrášek.

Kontakt

Poradna pro pozůstalé funguje na objednání.

 • Telefon: 725 409 412 nebo 725 302 832
 • E-mail: poradce@mhondrasek.cz
 • Poradna pro pozůstalé
  Gurťjevova 459/11, 700 30 Ostrava-Zábřeh

S čím vám pomůžeme

Náš poradce je zde, aby vás doprovázel tímto nelehkým obdobím a poskytnul vám psychosociální oporu a krizovou intervenci.

V poradně pro pozůstalé se vám pokusíme zodpovědět veškeré otázky ohledně pohřbu, pozůstalosti, dědictví a jiné praktické dotazy.

V rámci poradny vám nabízíme:

 • individuální setkání,
 • svépomocné skupiny pozůstalých,
 • svépomocné skupiny pozůstalých rodičů.

Svépomocná skupina pozůstalých

Svépomocná skupina pozůstalých je určena dospělým. Umožňuje setkávání lidem, kterým zemřel někdo blízký. Je určena všem, kdo se chtějí zúčastnit a podělit o svou zkušenost s umíráním, s pocity, které zažívali bezprostředně po úmrtí. S pocity, které je provázejí od úmrtí blízké osoby. Jak se vyrovnávají se zármutkem, co pomáhá nebo naopak nepomáhá. Co se děje postupem času.

Poradce pro pozůstalé je zde v roli moderátora a je na účastnících, jak se bude setkání odehrávat.

Bližší informace se dozvíte z otázek a odpovědí níže.

Termíny

Setkávání probíhá 1x do měsíce s výjimkou letních měsíců (červenec, srpen).

Svépomocná setkání pozůstalých

 • 19. 09. od 16.00
 • 17. 10. od 16.00
 • 14. 11. od 16.00

Svépomocná setkání pozůstalých rodičů

 • 26. 09. od 16.30
 • 24. 10. od 16.00
 • 28. 11. od 16.00

Dětský klub Ouško

Setkávání pozůstalých sourozenců a sourozenců vážně nemocných dětí probíhá v MHO od roku 2015. Vytváříme pro děti bezpečný prostor, kde si mohou sdělovat své pocity, zážitky nebo spolu pobýt při různých aktivitách, které pro ně připravujeme.

Název Ouško byl nápad jedné maminky. Ta se inspirovala zaječí rodinkou obývající místní zahradu, na které se scházíme. Zároveň je to velmi důležitý orgán pro naslouchání. A to je na našich setkáních to nejdůležitější.

Naše organizace je zapojena do projektu Centra paliativní péče, z. ú., který systematicky mapuje rozvoj hospicové péče v ČR. Součástí tohoto projektu je i sběr zpětné vazby prostřednictvím dotazníku, který rozesíláme po ukončení péče. Budeme rádi, pokud se s námi o vaši zkušenost podělíte. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá.

Často kladené otázky

Kdo se takového setkání může zúčastnit?

Můžete se jej zúčastnit Vy sám/sama nebo s sebou vzít ostatní členy rodiny či přátele, kterých se dotýká ztráta Vašeho blízkého. Doporučujeme na setkávání nevodit děti, pokud si nevíte rady s jejich zármutkem, obraťte se prosím, do poradny k osobní konzultaci.

Je setkání zdarma, nebo se něco platí?

Setkávání bude probíhat zdarma, bude pro Vás připraveno malé pohoštění v podobě kávy, čaje apod. Pokud budete chtít, můžete přinést něco k ochutnání, např. pokud rádi pečete, vaříte a nemáte komu. Ale nemusíte!

Když přijdu jednou, budu muset pak chodit pořád?

Ne, můžete přijít klidně jen jednou. Záleží to jen na Vás. Můžete také přijít jednou a pak až za 3 měsíce, vždy se řiďte dle Vašich pocitů a potřeb.

Chtěl/chtěla bych se účastnit, ale nechci přede všemi vyprávět o svém životě.

Můžete se dostavit, i když nebudete chtít vyprávět. Můžete jen poslouchat a možná naleznete ve slovech druhých útěchu. Popřípadě inspiraci k promluvení. Vše, co se děje na setkání, je dobrovolné, nikdo Vás nebude nutit k něčemu, co nechcete, nebo je Vám nepříjemné.

Co mohu získat na takovém setkání?

Můžete získat prostor vypovídat se z Vašeho trápení a podělit se s ostatními, jak se s trápením vypořádáváte, co Vám pomáhá, či nepomáhá. Také si můžete vyslechnout osudy druhých a možná naleznete inspiraci v tom, jak jít dál. Možná získáte nové přátele, spřízněné duše. Vše záleží na tom, co si budete chtít odnést Vy sám/sama.

Mám si něco vzít s sebou?

Nemusíte s sebou nosit nic, ale pokud budete chtít, můžete si přinést fotky zemřelé/ zemřelého. Nebo cokoli jiného, oč byste se chtěl/a podělit s ostatními členy skupiny.

Co když se nebudu moci zúčastnit v daném termínu?

Setkávání bude probíhat každý měsíc, o datu, době a místu jeho konání se můžete kdykoli informovat na tel. 725 409 412 (v případě nedostupnosti na tel. 724 975 278, 603 566 336) nebo e-mailem poradce@mhondrasek.cz.